Vojsko a Hrdé Česko

TOP vojáci

 1. Josef Václav Radecký z Radče - vojevůdce, generál a maršál, který porazil Napoleona (více jak 70 let byl vojákem).
 2. Jan Žižka - vojevůdce (Žižka, ale i Hus, spolu s husitskými válkami, jsou odpovědni za úpadek. Vše co bylo získáno za Karla IV., bylo postupně pro české země ztraceno).
 3. Karel Miloslav Kuttelwascher - český stíhač (20 sestřelených letadel), letecké eso britského královského letectva v době druhé světové války. Byl nejúspěšnějším českým pilotem RAF a jediným československým dvojnásobným držitelem britského Záslužného leteckého kříže. Je také považován za nejlepšího nočního přepadového pilota RAF.
 4. Josef František - český stíhač (17 sestřelených letadel), letecké eso britského královského letectva. Pravděpodobně se stal nejlepším spojeneckým pilotem celé bitvy o Británi.
 5. Alois Vašátko - český stíhač (15 sestřelených letadel), byl třetím nejúspěšnějším československým stíhacím pilotem za dobu války.
 6. František Peřina - český stíhač (12 sestřelených letadel), stal prvním československým esem války. Věhlas a úctu si vysloužil zejména tehdy, když zcela sám zaútočil na skupinu letadel Luftwaffe, aby ochránil zbylé bombardéry ze své letky.
 7. Jan Kubiš - hrdina protinacistického odboje a jeden z parašutistů, který úspěšně splnil rozkaz provést atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.
 8. Josef Gabčík - hrdina protinacistického odboje a jeden z parašutistů, který úspěšně splnil rozkaz provést atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.
 9. Josef Valčík - hrdina protinacistického odboje, který pomáhal provést atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.
 10. Otakar Jiroš - účastník zahraničního odboje, který padl v bitvě u Sokolova. Jako vůbec první cizinec byl oceněn in memoriam titulem Hrdina Sovětského svazu.
 11. Četař T.H. (v utajení) - poprvé v historii dostal 12.1.2017 český voják vysoké vojenské vyznamenání Evropské unie za své hrdinství v boji.
 12. Jan Žižka - český vojevůdce
 13. Připravujeme další.. 

TOP vojenské akce

 • Operace Anthropoid - Atentát na Heydricha, jednalo se o ojedinělý atentát na představitele německých, nacistických ozbrojených sil v průběhu druhé světové války.

 • Bitva u Lipska - poražení Napoleona. Rozhodující bitva se odehrála u Lipska. V této tzv. bitvě národů (16.-19. 10. 1813) zúročili spojenci svou velkou převahu a donutili Napoleona stáhnout se za Rýn. Hlavním stratégem bitvy na spojenecké straně byl polní podmaršálek Josef Václav Radecký, kterému byl jako uznání od císaře propůjčen velkokříž Leopoldova řádu.


Počty padlých v letech 1939 až 1945

Počet Čechoslováků v boji

Východní fronta - 32 000
Západní fronta - 12 000
Střední východ - 1 000
Domácí odboj - 100 000 (partyzáni a členové odboje)

Oběti z řad Čechoslováků
Celkem padlo, bylo popraveno nebo zavražděno 350 000 lidí
Východní fronta - 5 620
Západní fronta a Afrika - 1 200
Partyzáni - 9 000
Slovenské národní povstání - 18 000
Oběti poprav - 8 500
Koncentrační tábory a holokaust - 307 680

Copyright ©  2012 - 2023
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!